Dla przesądnych "Trzynastka".

Awatar użytkownika
bobas52
Mistrz Humoru
Mistrz Humoru
Posty: 1790
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Origin ID: bobas52

Dla przesądnych "Trzynastka".

Post autor: bobas52 » środa 10 cze 2020, 07:33

Żyjemy w świecie przesądów i zabobonów. Piątek na dobitkę trzynastego uważamy za wyjątkowo pechowy dzień. Czujemy się niepewnie jak czarny kot przebiegnie nam drogę. Odruchowo łapiemy się za guzik widząc kominiarza. Rozbite lustro wiążemy z długoletnim pechem i nie pozostaje nam nic innego jak -odpukać w niemalowane. Mogłabym tu przytoczyć sporo przykładów takich zachowań, których podłoże tkwi w naszych irracjonalnych obawach. Dlatego często zastanawiam się co powoduje, że tak chętnie ulegamy wierze w gusła ?

Tyle tytułem nawiązania do kolejnej pracy :), dlatego "Trzynastka" - https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false powstała w celu przełamania strachu przed tym czego się boimy :D.
T14.jpg
T15.jpg
T16.jpg
T17.jpg
T18.jpg
T19.jpg
Domek jest parterowy. Zbudowany na działce 40x30 i mieści dwa pokoje oraz dwie łazieneczki. Zapraszam na pokoje:
Trzynastka 1.jpg
T2.jpg
T3.jpg
T4.jpg
T5.jpg
T6.jpg
T7.jpg
T8.jpg
T9.jpg
T10.jpg
T11.jpg
T12.jpg
Nie robiłam zdjęć łazienek, bo są niewielkie. Uważny obserwator na pewno dojrzy je na rzucie z góry.
Rzut.jpg
Za wyrozumiałość i dotrwanie do końca wycieczki serdecznie dziękuję. Pozdrawiam oraz życzę dobrej zabawy :14-face-throwing-a-kiss: .

Jestem niezmiernie wdzięczna, że komentujecie, pobieracie i macie cierpliwość do moich prób budowlanych :D . Sama jestem zaskoczona faktem, że wkręciłam się w budowanie... i cieszę się jak mi coś z tego wychodzi.

Awatar użytkownika
Karo_Min
Redaktor
Posty: 330
Rejestracja: środa 02 maja 2018, 13:38
Origin ID: Karo_0Min

Post autor: Karo_Min » środa 10 cze 2020, 08:39

Domek bardzo mi się podoba i jest super urządzony :) W środku przypomina mi uproszczony projekt mojego domu Origami III,który budowały dla mnie @olivkasims i @Ktosik układ łazienek ten sam i pomieszczenia rozłożone podobnie, tak samo ten wykusz w salonie w części jadalnej i taras. Nie inspirowałaś się jakimś projektem z pracowni Domowe Klimaty?

Awatar użytkownika
kreatora
Satyryk
Satyryk
Posty: 2228
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 13:49
Lokalizacja: Gdańsk
Origin ID: kreatora

Post autor: kreatora » środa 10 cze 2020, 16:59

Mysle ze @bobas52 Bobi sie niczymnie inspirowala jednak, Po prostu parterowy domek aby byl idealnie rozplanowany i funkcjonalny z zalozeniem ze ma miec dwie syypialnie i 2 łazienki i duza przetrzen wspolna u kazdeg dobrego architekta w koncu rozplanowany bedzie podobnie, Otwarta kuchnia polaczona z jadalnia i salonem to norma nawet w realu, Logika wskazuje ze ten salon powinien miec przejscie do ogrodu - zima drzwi zamkniete ale latem otwarte aby ten ogród niejako wchodzil nam do domu. W blokach w realu ten ogrod zastepuje balkom tez zasze z przejsciem do salonu,
Czyli funkcjonalnosc i racjonalne wykorzysanie przestrzeni to dwie podstawowe umijetnosci dobrego architekta - nie wazne ,czy w realu czy w simsach, a Bobi dobrym architekem jest :)
Wnerza bardzo ladne nowoczesne i eleganckie. Taras idealnie przchodzi w otoczony kwieciem basen, a idea zadaszonego szklanym dachem na jednym słupie ogrodu , to juz uklon w strone gry i dowod na to ze ten atchitekt wie ze nie jest potrzbebna szklarnia w grze - wystarczy sam dach aby roslinki byly przekonane ze sa zabezpieczone i owocoaly nawet w zimie :)
Bardzo dojrzala, perfekcyjna i ladna praca :hearts/green-heart:
ORIGIN ID Kreatora Hero of Answers on EA AHQ

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3416
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » środa 10 cze 2020, 17:01

Bobinko, twój domek nie ma nic wspólnego z pechem, bo jest prześliczny i przytulny. Pięknie go urządziłaś i na zewnątrz i wewnątrz. Przypomina mi małe skandynawskie domki, choć wnętrza są o niebo cieplejsze.
Na zewnątrz zostałabym dłużej w przecudnej urody altance/zadaszeniu, tuż przy ulubionych grządkach ze świeżą marchewką i truskawkami... Ale serce ciągnie mnie do ślicznej, przemyślanej co do detala dobrze wyposażonej kuchni. Pięknie tam jest i z chęcią pobiorę domek do gry jak ją dziś zdołam po awarii Origina odpalić.
Co do trzynastego i pecha z tym związanego - ma to swoje uzasadnienie w historii.. 13 października na dodatek roku zawierającego również 13 (1307) francuski król Filip IV zwany Pięknym nakazał aresztować wszystkich Ubogich Rycerzy Zakonu Jezusa i Świątyni Salomona - czyli templariuszy, a ich Mistrza - Jakuba de Molay - siedem lat później - spalić. Był to spisek papieża Klemensa V i wspomnianego króla. O przyczynach nie będę się rozpisywać, poszło m.in. o ogromne długi króla zaciągnięte u wcale nie ubogich rycerzy, ale Jakub de Molay - oskarżony o wszystko, co możliwe, w tym czarną magię, bluźnierstwa i herezję a nawet sodomię - umierając na stosie przeklął króla do 13 pokolenia, a także przebiegłego papieża. Obu zaś mężczyznom przepowiedział, że dołączą do niego w przeciągu roku, a na dodatek zginą straszną śmiercią - co się ziściło. Odtąd przesądny lud ze strachem wspominał straszną śmierć Mistrza Zakonu, a dzień aresztowania rycerzy - zakonników - uznał dniem przeklętym, gdyż przepowiednia Jakuba co do losów przyszłych królów - potomklów a nawet tylko powinowatych króla spełniała się ze straszliwą bezwzględnością. Lud dodał jeszcze do tego przeklęty piątek - dzień ukrzyżowania Jezusa - i mamy 13 piątek!
Kot jest symbolem czarta i czarnej magii, więc dołożono go "dla wzmocnienia efektu" Biedne kocisko tym zawiniło, że w ciemności oczy kota fosforyzują, a z naelektryzowanej sierści czasem sypią się iskry. W ciemności mało co widać, a szczególnie tej średniowiecznej - a czarnego kota tym bardziej - a jeśli zważyć, że często widać tylko fosforyzujące oczy i iskierki przeskakujące po sierści - mamy czarci pomiot jak ulał!
Znajomy kominiarz powiedział mi, że błedem jest łapanie się za guzik na widok kominiarza. Za guzik się łapiesz - i guzik masz! Łap się za pieniążek! Najlepiej o dużym nominale :P

Awatar użytkownika
Karo_Min
Redaktor
Posty: 330
Rejestracja: środa 02 maja 2018, 13:38
Origin ID: Karo_0Min

Post autor: Karo_Min » środa 10 cze 2020, 18:39

@kreatora ależ Elu absolutnie nie mam na myśli nic złego pisząc o inspiracji! Wręcz przeciwnie uważam,że inspiracja to coś absolutnie fajnego co uruchamia naszą fantazję, szczególnie, że w simsach bardzo trudno odtworzyć projekty realne, by były funkcjonalne w grze. Także taka próba odtworzenia projektu kropka w kropkę jest raczej bardzo wymagająca,a czasem niemożliwa, by w grze to funkcjonowało z naszymi simami. A domek @bobas52 już dodałam do swoich ulubionych i mam w grze, bo strasznie mi przypadł do serca :hearts/heavy-black-heart:

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3338
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » środa 10 cze 2020, 20:55

:a_bravo: Co prawda nie łapię się za guzik (nawet nie wie za który :D ) i współczuje czarnym kotełkom ale pomysł i wstęp jest super a sam domek wydał mi się w jakimś sensie i to bez przesady - idealny, taki ideał w sensie proporcji, nie przesady w wyposażeniu przy jednocześnie bogatym super wyposażeniu. Proporcja, to jest u chyba klucz. Mała rozgwiazdka z wyjaśnieniem do słowa idealny (uwaga delsu sie czepia) dałbym trzynastkę jednak poziomo choć może właściciel celowo umieścił cyferki w taki mniej oczywisty sposób by nie przywoływać pecha lub nie ściagać czarnych kotełów do sąsiedztwa? :)
Idealny bo z (także nieprzesyconym)wykorzystaniem nowych okienek wygląda schludnie ,prosto a jednocześnie pięknie (wszak piękno tkwi w prostocie jak chyba mawiał jakiś klasyk).
Umebelkowanie jak wspomniałem także perfekt, bardzo podobają mi się te jasno drewniane pomieszczenia, zresztą mamy tu co ciekawe przekrój przez różne współczesne epoki stylów pomieszczeń od tego z meblościanką (wypisz wymaluj delux a'la PRL ale naprawdę fajno i na bogato ,przez loftowy salon, kącik fortepianowy w stylu glamour (czy jak to się tam pisze) i nowoczesne barwne pomieszczonko dla dziecków po zupełnie nowoczesne z panelami drewnianymi ba a nawet stołem do gry i stolikiem z rybkami coby jednak nie było zbyt surowo (z czym nowoczesność jednak trochę się kojarzy). Zauważyłem ciekawe pomysły na mebelki (Twój zakątek na forum to zresztą skarbnica takich pomysłów) np akwariumik sprytnie wpleciony w drewnianą obudowę ścian, bardzo mi się to spodobało.
Jestem pod wrażeniem ale także otoczenie zasługuje na uwagę, lubisz simowe ogrodnictwo to widać :) Do tego pszczółki będą robić miodek ,czy potrzeba czegoś więcej?
Brawa dla pani architekt, świetna praca (nawet z tymi zakręconymi cyferkami coby się nam pani nie rozkokosiła z braku dziegciu tudzież goździków, zdrowych ostatecznie i naturalnie).
Brawo :) Piękna praca i ciekawa choć antykocia inspiracyja :) :a_bravo:
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
bobas52
Mistrz Humoru
Mistrz Humoru
Posty: 1790
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Origin ID: bobas52

Post autor: bobas52 » czwartek 11 cze 2020, 08:03

Gwoli wyjaśnia; projekt domku, który swego czasu przedstawiła @Karo_Min bardzo mi się spodobał, bo jak wiecie jestem miłośniczką parterówek. Jako tako udało mi się odwzorować samą bryłę, ale przy dachach poległam z kretesem :? . Poza tym jak zobaczyłam odwzorowane praktycznie 1:1 prace naszych forumowych mistrzyń uznałam, że porwałam się z motyką na słońce :oops: .
Dlatego domek jakiś czas przeleżał sobie w mojej bibliotece, aby finalnie tym razem już na potrzeby mojej rodzinki, zostać dokończony w wersji jaką przedstawiłam.

Jestem wszystkim: @Karo_Min, @kreatora, @Alibali, @SimDels wdzięczna za dobre słowo pod adresem "Trzynastki. Alutce dodatkowo za wyczerpujące historyczne uzasadnienie pochodzenia naszych przesądów.
Jest mi niezmiernie miło @Karo_Min , że domek Ci się spodobał i nawet zagościł u Ciebie w grze. Oby Twoim ludzikom sprawił tyle radości ile mi jego aranżowanie.

P.S Pomysły na bryły czasami czerpię z projektów biur architektonicznych z tym, że w większości przypadków są one następnie dopasowywane do moich powiedzmy sobie szczerze mizernych umiejętności. Natomiast inspiracje do aranżacji wnętrz: z gazet "Moje mieszkanie" oraz tutoriali takich twórców jak: Marmelad, Schnuck czy MalinDesigns, którym w tym momencie składam wielki ukłon, że dzielą się z graczami swoimi doświadczeniem i ciekawymi rozwiązaniami :13-smiling-face-heart-shaped-eyes: .

Awatar użytkownika
Karo_Min
Redaktor
Posty: 330
Rejestracja: środa 02 maja 2018, 13:38
Origin ID: Karo_0Min

Post autor: Karo_Min » czwartek 11 cze 2020, 10:18

@bobas52 Bobi urzekł mnie twój salon i zainspirowałaś mnie, mam pewne pomysły na urządzenie swojego salonu,a ty podsunęłaś mi kolejny :) Bardzo spodobał mi się pierwszy pokój,bo pozostawiłaś go jako otwartą przestrzeń, gdyby nie to,że u nas ten pokój będzie czasem pełnił rolę pokoju gościnnego to rozważałabym zmiany w projekcie i wywaliłabym ścianę za twoją sprawą :03S-face-with-tears-of-joy: Już i tak mąż dostaję palpitacji na moje zmiany w projekcie,choć przecież nie kazałam mu jeszcze nic wyburzać :09-winking-face: Rób parterówki i pokazuj,bo ja też je uwielbiam i chętnie w nich gram. Jeszcze te jasne przestrzenie i kolorki,bardzo w moim klimacie :hearts/heavy-black-heart: :hearts/heavy-black-heart:

Awatar użytkownika
Kirka
Budowniczy
Budowniczy
Posty: 426
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2020, 14:54
Origin ID: KirrkaNa

Post autor: Kirka » sobota 13 cze 2020, 13:26

Śliczne "maleństwo"! Osobiście bardzo chciałabym posiadać taką chatę, nieważne, czy nabytą trzynastego, czy w piątek. Trzynasty i piątek miną, a cudny przytulny i uroczy dom pozostanie :) Bryła jest dosyć klasyczna, lecz jej ozdobą są dachy nakładane na siebie (nie wiem jak to się fachowo nazywa) i ten element najbardziej przyciąga uwagę. Ogromne wrażenie wywołuje też otoczenie domu, szczególnie idealnie zagospodarowany teren przed wejściem, a i tyły domu są atrakcyjne ze stawikiem, pergolą i miejscem na uprawy.
Z kolei na wnętrza nie mogę się napatrzyć. Znów domeną jest wolna przestrzeń, brak wyraźnych podziałów ścianami na kuchnię, jadalnię, salon, gabinet. Takie rozwiązanie sprawia, że (mimo iż domek jest parterowy) jest przestronny, można w nim "oddychać pełną piersią". Z kolei oddanie żółtych elementów wywołuje wrażenie słońca, pogody, radości.
Oczywiście pokój dziecka w tonacji błękitu też ma pozytywny wydźwięk, a sypialnia ... no cóż .. tylko położyć się na wygodnym łożu i rozkoszować urokami, jakie oferuje "Trzynastka".
Bożenko, cudny projekt!

Awatar użytkownika
Marvi
Stalker
Stalker
Posty: 680
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 13:41

Post autor: Marvi » niedziela 14 cze 2020, 04:20

Na wstępie to ja Ci zara wyłuszczę co powoduje wiarę w gusła! Znaczy po amatorsku, w mysl zasady, ze nie znam się, ale się z chęcią wypowiem xD A mianowicie podejrzewam, ze to uzasadnione jest po pierwsze psychologicznie, a po drugie socjologicznie. A tera rozwinę i udowodnię zarazem, ze nie mam racji xD W kazdym razie... Obstawiam, że o ile wszechświat dąży do entropii, o tyle człowiek wprost przeciwnie: potrzebuje pewne rzeczy sobie uporządkować (stąd pewnie kosmos nazwał takim mianem, bowiem jezd to synonimicznie łąd i porządek) - bym tu strzelała, ze wynika to ze swoistej ekonomii myślenia: opracowujesz jakiś wzorzec i już nie musisz każdej z otaczającej rzeczy sobie ogarniac z osobna, ale podkładasz pod gotowy schemat i cyk, już wiesz jakież rządzą światem prawidła i prawidłowości. Jak sobie pewne rzeczy uporządkujesz (a zatem nazwiesz, skatalogujesz i objaśnisz) to oswoisz to, co jest nieznane. Tak też wszelkie kultury jak świat dlugi i szeroki próbowały sobie rozkminić czemu np. krowa mlika nie dała albo klacz się nie łoźrebiła. Aj waj, jak się nie miało stosownego narzędzia badawczego, to np wyszło, ze klacz się nie łoźrebia, bo tak baba z chałpy łobok, to je jaka szemrana. I cyk, już baby wina. Ale jak ta baba winna, to trza jakoś usunąć problem. No, można babę zawsze wyeliminować, ale co jeśli np. wszelaka klęska i nieurodzaj zjawiła się wraz z wędrowcem, który był uciekł zanim się go wyeliminowało? A bydlak pewnikiem przeklął, bo miał jakieś takie mętne spojrzenie! Ano trza urok łodczynić :P Zmierzam w tym swiatłym wywodzie do tego, że ludzie dążąc do wytłumaczenia sobie niewytłumaczalnych zjawisk (zwłaszcza jakichś incydentów) mieli tendencję do przypisywania pewnym fenomenom znaczeń, w ten sposób częściowo "oswajając je". Byc moze również w ten sposób próbowali odsunąć od swojej indolencji i niedoskonałości skutki ujemne: w sensie nie ja coś robię nie tak, tylko jakaś ciemna moc - a ta ciemna moc to pewnikiem dlatego, że jest piuntek trzynastego, o! Łoj, taki mechanizm obronny. A ponieważ ludzie mają tendencję do uproszczania (ekonomia być musi!), to jak u mnie w piuntek był pech, łu szwagra w zagrodzie tyż się kury nie niesły, a i sunsiad coś się skarzył, to zapewne coś jest nie tak z tym dniem! I takie doszukiwanie się pewnych prawidłowości (a tendencja jest, co się zowie, bo przeca to widać jak na dłoni w mediach: jak się pociung kajś wykopyrtnie, to przez miesiąc słuchamy o wszelkich wykopyrtkach na kolejach całego świata - tak jakby katastrofy kolejowe zdarzały się raz na pincet lat), to i prawidłowość się zawsze znajdzie: no bo ło, znowu piuntek trzynastego i znowu źle, znowu nie wyszło, biada nam. Tym sposobem narasta folklor, przesąd i w końcu samospełniające się proroctwo, bo skoro zakładamy, ze się musi wysypać, bo czarny kot, piątek trzynastego albo lustro się potłukło, to zaczynamy sami podświadomie się sabotować. A pewne gesty zakorzeniły się w naszej kulturze na tyle mocno, ze przestajemy się nad nimi zastanawiać, bo wpajane są one w nas od najmłodszych lat (swoją drogą ciekawe czy epigenetyka podnosi ten aspekt jako swoisty imprint w strukturę genową? xD).
Mam nadzieję, ze pomo- *zamknij ryja marvi, bo smęcisz* A, okej, sorki ;-;

I po tej przydługiej dygresji, której nikt nie przeczyta, to ad rem!
Domek jest naprawdę śliczny, widać jak się rozwijasz, jak łączysz różne rozwiązania. Przyjemna bryła, fikuśne dachy, modernistyczne okna, egzotyczne roślinki, fantastyczna, wygodna altanka, wszystko w stonowanych barwach, bez szalonego rozpasania.
Przestronne wnętrza, duże korytarze - bardzo ładnie rozplanowane wnętrze (czyli coś, czego jak najbardziej na świecie nie umiem). W szczególnosci moją uwagę przykuła jadalnia ożywiona żółtymi akcentami - fajne, swieże, ciepłe miejsce. Kuchnia minimalistyczna, ale przywodzi na myśl taki skandynawski styl: trochę kamienia, trochę drewna. Bardzo podobają mi się sypialnie: błękitno-żółta dla dzieciaka i ta ze świetnie skomponowanym kominkiem dla dorosłych - ta druga w szczególnosci, bo połączenie kolorystyczne brązu z niebieskim (?) wygląda bardzo przyjemnie. Taka czekolada z niebem :D
Pokój z fortepianem też zasługuje na krótki pean pochwalny, bo akwarium wbudowane w ścianę wygląda ekstra :o Poza tym ta półka za fortepianem to świetna konstrukcja, którą nie mam pojęcia jak uzyskałaś, ale wygląda świetnie :o
Zarówno zewnętrze jak i wnętrze świetnie zaaranżowane i czapkę ze łba ściungam.
Brawo!

I sorry, ze dłużej przynudzałam "nie na temat" niż "na temat", ale chyba bardziej mam ostatnio fazę rozkminiatora, a estetą jestem beznadziejnym, więc pobeznadzieiłam się w beznadziei nie-tematycznej.

Awatar użytkownika
Ktosik
Budowniczy
Budowniczy
Posty: 1493
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 21:36
Origin ID: KtosikG

Post autor: Ktosik » środa 05 sie 2020, 20:07

Bożenko, już Kasia Sobczyk śpiewała, że "trzynastego piękniejszy jest świat", a twoja "Trzynastka" też jest piękna, więc trudno wierzyć w przesądy.
Co do wyzwania @Karo_Min , to mogłaś śmiało ten domek wystawić, bo wnętrza są fantastycznie zaprojektowane, a Karo chyba najbardziej zależało na aranżacji pomieszczeń. Mnie bardzo się spodobał przytulny salonik z cudnie skonstruowanym kominkiem. :13-smiling-face-heart-shaped-eyes:
Dachy, choć inne, też są ciekawie ułożone, a ogród pełen zieleni jest idealnym miejscem do relaksu.
Wspaniała praca! :hearts/heavy-black-heart:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fuszerki Bobi”