Dels Story - 1-16 Machina czasu (4) czyli świat przyszłości

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3347
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Re: Dels Story - 1-15 Machina czasu (3)

Post autor: SimDels » środa 22 lut 2023, 01:01

Perci. Bobi, Elu :hearts/green-heart: :hearts/green-heart: :hearts/green-heart: ogromnie dziękuję :)
Elu inspirujesz, niesamowity komentarz! Swoją drogą ...naprwde jeszcze sobie przemielę to co napisałaś ;)
Bożenko chyba wymyśliłaś hasło delsowego story tak w punkt, że bardziej się już po prostu nie da :D Bez podróży faktycznie nie ma Delsa :)

edit: byki poprawione ;)
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3347
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » niedziela 25 cze 2023, 00:25

16.Machina Czasu (4)
Załączniki
mc 4-1.jpg
mc4-2.jpg
mc4-3.jpg
mc4-4.jpg
mc4-5.jpg
mc4-6.jpg
mc4-7.jpg
mc4-8.jpg
mc4-9.jpg
mc4-10.jpg
mc4-11.jpg
mc4-12.jpg
mc4-13.jpg
mc4-14.jpg
mc4-15.jpg
mc4-16.jpg
mc4-17.jpg
mc4-18.jpg
mc4-19.jpg
mc4-20.jpg
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » niedziela 25 cze 2023, 11:57

Rany Delsie. Toż to horror - fantasy! Aż mi skóra ścierpła.
Umysł Centralny... Dziś jesteśmy już o krok od tego. Właśnie zapoznaję się z możliwościami Chat GTP... Teraz dać temu czemuś mechanizm poruszania się, nawet nie trzeba tego czegoś ubierać w bio-skórę... I żegnajcie ludzie - nie jesteście potrzebni!

Parsknęłam przeczytawszy - kartę Biedronki też chcesz? Albo kod dostępu - Helo Kitty 666.. Rozbrajasz swoim poczuciem humoru!

Z wielkim zdziwieniem przywitałam moją czarownicę Morticię w Świecie Przyszłości!

Ciekawa jestem jakież to ukryte intencje ma Morticia, pozwalając podróżnikom opuścić jej czasoprzestrzeń - ale znając jej złośliwość w "moim" świecie - nie sądzę, by były to intencje życzliwe zagubionym podróżnikom w czasie.

Cieszę się, że wróciłeś do swojej opowieści. Jak zwykle ogromna dawka twojej twórczości budowlanej i poczucia humoru. Czekam na rozwiązanie zagadki, które mam nadzieję - nieprędko nastąpi. W sensie - jeszcze dużo odcinków przed nami!

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3347
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » poniedziałek 26 cze 2023, 12:57

Dzięki wielkie Alicja @Alibali :) W ostatnim czasie też się tym (ai) zainteresowałem choc bardziej pod kontem przerabiania filmów czy zdjęć na generowane rysunki ale o tym czacie przeczytałem dziś bo mnie zaciekawiłaś; wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości wszystko będziemy robić jeszcze znacznie szybciej niż dziś... czy to wyjdzie nam na dobre, czas pokaże. Zdaje mi się jak o tym myślę, że mimo ułatwień będziemy coraz mniej wysilać własne szare komórki i możemy być coraz bardziej bezradni jeśli jednak przyjdzie nam podziałać bez elektroniki. Co do zagrożeń o których mówisz to w sumie zawsze było tak, że wizje SF prędzej czy później zamieniały się przynajmniej częściowo w rzeczywistość a największe wynalazki ludzkości przydawały się zarówno do codziennego życia jak i napędzania wojen ale inspiruje mnie zawsze realnie istniejąca teoria , która tu nazwałem sobie "teorią zwrotnic kolejowych"; każda decyzja to zwrotnica, zmieniamy coś w życiu, czasami więcej niż przypuszczamy nawet drobnymi decyzjami więc jeśli w to uwierzyć to powstaje tak jak wspomniała Ela masa równoległych światów. rzeczywistości które mogłyby się wydarzyć w życiu każdego z nas a którym nie daliśmy szansy. To oczywiście tylko teoretyczne paplanie ale od czasu kiedy człowiek poznał kwanty, które mogą pojawiać się... jednocześnie w paru miejscach ,świat nauki stanął trochę na głowie i wydaje się teraz, że żadnej teorii nie można tak po prostu odrzucić tylko dlatego, że wydaje się niewiarygodna (tak jak te kwanty wybiegając dalej nawet możliwość teleportacji gdyby ludzkości udało się to ogarnąć - czysta fantastyka ale kiedyś do tejże należały rzeczy nam znane od kolei parowej po smartfon czy stosowane nie od dziś hologramy).
Przykładowa stronka na której można poczytać o tym.. jak nie wiele wiemy o naszym świecie czyli np o tym dlaczego nie możemy mieć pewności, że to co widzimy istnieje tu i teraz naprawdę :) https://wibracje.com.pl/czytelnia/fizyka-kwantowa/
Ps: wspomniany monitoring w komiksie niestety inspirowany jest hardkorowym systemem podglądania obywateli w Chinach (cześciowo testowanym chyba tez w USA choć na dużo mniejsza skalę - w San Francisco przezornie wydano zakaz używania kamer rozpoznających twarz itd) ,który pewnie jest marzeniem także dla rządów innych krajów także europejskich (trudnym do wdrożenia oficjalnie na taką skalę teraz ale wiadomo, że bezpieczeństwem można obywatelom wszystko wyjaśnić więc może się to wydawać tylko kwestia czasu chyba ,że... świat pójdzie z jakiegoś powodu w innym kierunku czyli.. zmienimy jakąś większą zwrotnicę ;) ).
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » poniedziałek 26 cze 2023, 15:04

To, o czym Miszka @SimDels piszesz - to Już się dzieje... Sięgamy do ludzkich mózgów stymulując je różnymi bodźcami, np pod pretekstem leczenia, a uzyskujemy tak naprawdę nowe nowe sposoby kontroli. Narazie wydaje się niewinne. Widziałam pana chorego na Parkinsona, któremu wszczepiono do mózgu stymulator. Choroba ta powoduje (między innymi) nieustające drżenie całego ciała. Po wszczepieniu stymulatora pan trzymający pilota jednym przyciskiem "włączał" i "wyłączał" te drgawki. Tak jakby włączał i wyłączał robota!

Ludzie boją się kolejnego, totalnego zniewolenia. Nie wiemy, jakie będą tego skutki, ale wyobrażamy je sobie - jak życie w filmowym Matrixie. Powstało na ten temat tyle filmów - wspomniany Matrix, Efekt Motyla, Atlas Chmur, AI- Sztuczna Inteligencja (film tak straszny i przejmujący, że nie odważyłam się obejrzeć go po raz drugi!) czy choćby remake filmu Żony ze Stepford - kobiety poddane wbrew swej woli "przeszczepowi" mózgów - tak to krótko można ująć...

Mówisz o skanowaniu twarzy i kontrolowaniu ludzi w ten sposób... Miszka - jest na to prostszy sposób! Jeśli odbiorą nam możliwość płacenia gotówką, sprowadzając wszelkie płatności do transakcji on-line, znikną bankomaty - to nie zobaczysz nawet jednej "żywej" złotówki, i wystarczy, że do włądzy się dorwie taki ktoś jak obecnie Jingpin w Chinach... Jeśli się w jakiejkolwiek sprawie sprzeciwisz , lub przejdziesz do opozycji - odetną ci idostęp do internetu. I leżysz...

Co do tego czatu GPT czy GTP - zaciekawia mnie to i jednocześnie przeraża... Wnuk korzysta z tego w bardzo praktyczny sposób np daje polecenie tej sztucznej inteligencji, by napisała opowiadanie na wybrany temat, składające się z 500 słów, z użyciem słó takich to a takich... Czy napisanie rozprawki, eseju o twórczości pisarza... Zadanie jakie postawiłam - napisz mi krótką (500 słów) bajkę o kocie, któremu na imię Oskar. I napisało "toto" tę bajkę!
Chat GPT również rysuje. Widziałam piękną grafikę na zadany temat (zrób grafikę w stylu Picassa - wieża Eiffla w zimowej szacie) I GTP (GPT) zrobił ją - nawet w kilku wersjach kolorystycznych!
Ludzie nie będą potrzebni...
Ale wracając do twojego opowiadanka - nie powiedziałeś jak to się stało, że do komiksu trafiła moja Morticia :)

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3347
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » poniedziałek 26 cze 2023, 19:56

@Alibali Alicja, Morticia po prostu musiała tam trafić ,jest to bez cukru jedna z moich ulubionych postaci ,uwielbiam jej miny kiedy jest wiecznie niezadowolona cokolwiek by się jej nie proponowało :D Tu zrobiłem eksperyment; nastrojniki wskazywały mi , że dobrze byłoby pozwolić jej się pokłócić lub wykonać jakąś złośliwość ale dostała zadanie by przyjaźnie rozmawiać i rozmawiać... i w końcu zaczęła mi się uśmiechać jakby coś się jej odblokowało :O Jest trochę nieprzewidywalna i przez to bardzo fajna a jak się u mnie znalazła? Normalnie zaimplemetowałbym sobie ją w cas ale... szła sobie jako npc (może wcześniej ją "zamieszkałem" w jakimś otoczeniu ale o tym nie pamiętałem) a ponieważ w grze lubie wyłapywać npc i przerabiać je w cas to mojej ulubienicy tym bardziej darować nie mogłem :D
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Percival159
Naczelny
Posty: 553
Rejestracja: piątek 11 cze 2021, 12:06
Origin ID: Percival159

Post autor: Percival159 » sobota 01 lip 2023, 16:10

Nie wiem czemu, ale z początku czytałam "żelazokot" i zastanawiałam się, czemu akurat kot? Dopiero potem dotarło do mnie, że chodzi o "żelazkolot". :D A ta nazwa jest w pełni uzasadniona. :)
Przedstawiasz niezwykłe klimaty dalekiej, utopijnej przyszłości, gdzie Centralny Umysł zawiaduje ludźmi. Mówi im, co mają robić, jak reagować, jak witać gości... Klimat jak z jakiegoś thrillera. I pewnie dlatego Delsu woli wierzyć, że śni, bo wszak lepiej ignorować niechcianą rzeczywistość, na którą nie ma się wpływu, niż bronić panie z zamierzchłej epoki przed urojonym smokiem, czyli torturami. Na szczęście Centralny Umysł jest łagodny, nie torturuje więźniów, choć przymusza do kwarantanny, ponoć... dla ich dobra i dobra ogółu. ;)

Rozbawiła mnie scenka, gdzie Dels próbuje uruchomić monitor w znany sobie sposób, czyli dotykając go, a tu... kicha! Lepiej radzi sobie podróżniczka z bardziej zamierzchłych czasów, która z nowoczesną elektroniką nie miała za wiele do czynienia. Ot... nieskażony wzorcami umysł. ;)

"Wpuść ich Milusiu. Kod specjalny Hello Kitty 666" - prawie oplułam monitor, czytając ten tekst. Miluś i szatańskie wersety, ale wszystko na spokojnie, na wesoło. Sama nie wiem, jak odebrać przedstawioną przez Ciebie rzeczywistość, z jednej strony mam świadomość, że "Umysł Centralny" i kontrola nad ludzikiem nawet w kibelku, to parszywa sprawa, ale z drugiej... częściowo klimat tego świata i niektóre teksty wypowiadane przez jego mieszkańców są w pewnym stopniu takie sielankowe, czasem zabawne. Na twarzach tubylców maluje się spokój, prawie, że szczęście...

Na dodatek Dels i spółka bez problemu zostają wypuszczeni na wolność po tym, jak obejrzeli rzeczywistość z przyszłości. Morticia wydaje im statek, przypuszczam, że za zgodą Centralnego Umysłu, który wszak kontroluje wszystko i wszystkich i na pewno uruchomiłby już jakieś zabezpieczenia gdyby zechciał. Ale nie... nasi bohaterowie mają wrócić do przeszłości po to, by zmienić bieg historii na lepsze, czyli... "przestawić inną zwrotnicę"? To wszystko jest bardzo intrygujące i czekam na ciąg dalszy!

Tym bardziej, że nadal nie wiadomo, co z Ellą. Czyżby podjęła jakąś oryginalną decyzję i znalazła się w którymś z światów równoległych do już zbadanych przez Desa światów z przeszłości i przyszłości? Jeśli tak, to... brrrr... szukaj igły w stogu siana... albo przestaw odpowiednią zwrotnicę! ;)

Czy mi się zdaje, czy ja znam skądś twarz przewodnika oprowadzającego gości po uniwersum z przyszłości? ;) Ale powiem Ci, że swoim wyglądem i wyrazem twarzy wyjątkowo pasuje do klimatu tego miejsca i roli, którą mu wyznaczyłeś. :)

Świetna historia oraz fajne, raz zabawne, a raz dające do myślenia teksty. :a_bravo:
"Ukarani czy bezkarni –
Ciemność im na nerwach gra.
Bezimienni, legendarni –
Omawiają przyjście dnia".
(J. Kaczmarski)

Awatar użytkownika
bobas52
Mistrz Humoru
Mistrz Humoru
Posty: 1793
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Origin ID: bobas52

Post autor: bobas52 » niedziela 02 lip 2023, 09:01

Twoje opowiadanie o "Machinie czasu" wpisuje się w znaną mi narrację, w kontekście trwającego u nas już od pewnego czasu, zainteresowania problematyką sztucznej inteligencji.

"Centralny umysł" przyrównując do rzeczywistości brzmi - niepokojąco znajomo, bo czyż wykrywanie przez sensowizor zamiarów podróżników nie budzi obaw :o . Mnie osobiście zmroziło :? Świat doskonałego prawa i technologii też brzmi znajomo, nie mówiąc już o telewizyjnych wiadomościach o obcych.

Mówiąc szczerze, też wolałabym aby to był jedynie senny koszmar, z którego będzie można się obudzić... w tym momencie zaczęłam gorąco podzielać pragnienia Delsa :? (pragnienie powrotu do normalności i wolności). Z każdą chwilą w tym idealnym świecie, czułam się coraz bardziej nie jak człowiek, tylko jak robot, któremu próbowano zaprogramować jak powinien się czuć i czym powinien się zajmować... bryyy :x

Wizyta w klubie nocnym z jakże wymownym kodem dostępu, utwierdziła nie tylko mnie ale i podróżników w postanowieniu - jak najszybszego opuszczenia tego miejsca. Za sprawą chwilowej uprzejmości Morticii 028997, udało się plan zrealizować ... i jest nadzieja, że podróżnicy bezpiecznie wrócą do swoich czasów.

Ta ekspedycja uzmysłowiła mi jedno - wolę błądzić, ale nikt nie będzie za mnie podejmował "jedynie słusznych" decyzji.

Skoro Ella nadal się nie odnalazła, to ciąg dalszy poszukiwań nastąpi... :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Delsowy świat wyobraźni”