Świetne fotki Bobinko, a już ten nagrobek to prawdziwe znalezisko! Nie doszłam jednak jeszcze nawet do obejrzenia z bliska kolei parowej.
Trudno uwierzyć, ale jeszcze pamiętam takie potwory buchające parą, grzmiące i gwiżdżące góry żelastwa, wtaczające się z wielkim łoskotem i impetem na Dworzec Kolejowy we Wrocławiu! Czyli - jestem prawdziwym dinozaurem!
Parowa lokomotywa ma swoje uzasadnienie w Kasztanowym Grzbiecie, który jest światem prawdziwie z Dzikiego Zachodu, choć niby współczesnego - ale bardziej z ukłonem w stronę retro.
Czytałam jako dziecko z wielkim zacięciem książki Karola Maya o dzielnym i szlachetnym wojowniku z plemienia Apaczów Mescalero - Winnetou. Jego początkowy przeciwnik, a potem wielki przyjaciel - Old Shatterhand był właśnie pracownikiem towarzystwa kolejowego (nie pamiętam nazwy), które budowało żelazną drogę przecinającą tereny zamieszkałe przez Indian. Indianie zapłącili wysoką cenę za pozwolenie przecięcia swoich terenów tą żelazną drogą - jak nazywano tory kolejowe. Wykupowano od nich ziemię za bezcen, lub drogą oszustw. Indianie bronili się jak mogli, przeczuwając w tej żelaznej bestii symbol swojej zagłady. I tak się właśnie stało - dzięki liniom kolejowym zaczęły napływać takie masy osadników, że żadne siły - nawet sprzymierzonych, choć wcześniej wrogich sobie plemion indiańskich już nie pomogły. Jak pamiętamy z historii - bohaterem tej nierównej walki jest słynny wódz Apaczów - Geronimo.
I aż się prosi, by do tego świata dodano także symbole indiańskie - tipi (przenośny namiot ze skór), i tak jak w oddali w Windenburgu można podziwiać stada owiec na zboczach gór - tu mogli choć jako dekoracje umieścić stado mustangów albo bizonów... Mogli dodać totemy, dawne narodowe stroje - żeby można było odtworzyć sobie choć w przybliżeniu tamte dawno zaginione czasy.
A może tylko my tęsknimy za tymi dodatkami, a dla Indian są one symbolem ich zagłady?
Przy okazji wpadłam na świetną stronkę poświęconą Indianom - ich kulturze, religii, podziałowi na plemiona, etc
http://muzeumindian.pl/_aboutnative/index.html