Góralskie klimaty.

Awatar użytkownika
bobas52
Mistrz Humoru
Mistrz Humoru
Posty: 1799
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Origin ID: bobas52

Góralskie klimaty.

Post autor: bobas52 » wtorek 12 wrz 2023, 08:21

W dawnych zamierzchłych czasach młodości, jako turysta pieszy przemierzyłam część Beskidu oraz gór Świętokrzyskich. Nie muszę dodawać, że pokonywanie długich dystansów na własnych nogach w pięknych okolicznościach przyrody, to doskonały sposób na aktywny odpoczynek i poprawę kondycji.
Dziś już bym się nie pisała na takie wędrówki. Jak mówią Czesi - nevrátí se to.

Z tamtych czasów pozostał mi sentyment do architektury góralskiej, którą cechowało stawianie chałup z bali świerkowych. Tradycyjnie chata góralska kryta była gontem, natomiast kształt dachu pozwalał na wytrzymanie ulewnych deszczy, porywów halnego czy śnieżnych nawałnic.
Niedawno miałam okazję być w Zakopanem i wróciły wspomnienia ...

Po mrocznym klimacie Wampirkowa w ramach resetu, powstał góralski domek - https://www.ea.com/pl-pl/games/the-sims ... axis=false
Postawiłam go jako dom do wynajęcia na weekendowe wypady w Granitowych Kaskadach.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę miłego dnia.


P.S Przepraszam :? - do domku wkradł się błąd . Znikł sufit w dwóch miejscach. W grze to nie przeszkadza, dopiero jest widoczny przy robieniu zdjęć.

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » wtorek 12 wrz 2023, 08:58

Piękny domek góralski i wspaniale zagospodarowałaś przestrzeń wokół bo mamy tu nawet miniaturowe jeziorko górskie i namiot co daje poczucie wyprawy :)
Oddałaś klimat także wewnątrz, pomieszczenia są fantastyczne, bardzo kojarzą mi się z restauracją w stylu góralskim (ale to pewnie tez przez to że cepry nie znają gorolskich chołup zazwyczaj tylko co najwyżej knajpki). Kapitalnie w charakter wnętrza wpisują się teraz te podpory "łapy" - mój ulubiony element z końskiego dodatku (wcześniej zawsze brakowało takich prostych łuków "łap"). Samo Zakopane kojarzy mi się min z Gwiazdką ,nie byłem tam w tym czasie ale jakoś tak chyba sporo osób wyjeźdza na Sylwestra więc siłą rzeczy... A u Ciebie właśnie jak widzę tez zapanowały już Święta i domek jest pięknie przystrojony :) Świetna praca, domek już mam więc niebawem jadę w (simowe) góry :) :a_bravo: :a_bravo: :a_bravo:
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3510
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » wtorek 12 wrz 2023, 18:28

Bobi, bryła domu - typowo góralska - a więc zwarta, krępa i przysadzista - z wiadomych, wymienionych przez ciebie względów. Ale wnętrza - to jest coś prześlicznego. Wykorzystałaś wszystkie możliwe i pasujące do stylu elementy, a już cudnie zagrały tu owe łapy - czyli pachwiny łuków, które Delsik tak czule przywitał w najnowszym dodatku. One tu odwalają kawał dobrej roboty, bo robią cały klimat!

Dałaś czadu tym domkiem. Jest ludowo, góralsko, ale nie popadłaś w cepelię :) Zresztą - nawet gdybyś miała taką ochotę, to nie uświadczysz w grze ani grama haftowanych poduch, serwetek czy kilimów na ścianę...

Kiedyś kupiliśmy córce taki domek dla lalek w góralskim stylu - z mebelkami dosłownie identycznymi. Bogato zdobionymi zręcznymi rękami snycerza... Kto zresztą prócz górali jeszcze uprawia snycerkę!

Z łezką w oku oglądam zdjęcia wnętrz, przypominając sobie podobną góralską chałupę zwiedzaną onegdaj, za dawnych dobrych czasów - w Zakopanem. Odbywał się tam właśnie Festiwal Ziem Górskich - zjechali górale z różnych regionów Europy, prezentując swoje wyroby, tańce, kulturę... Nasze góralki rozłożyły haftowane serdaki, kierpce, ciupagi, serwety, serwetki, koszule misternie hafowane jednym z najtrudniejszych haftów - białym haftem dziureczkowym... Nabyłam jedną malutką serwetkę koniakowską, płacąc zresztą za nią horrendalną cenę... Ale uwielbiam takie właśnie duperelki... I tylko właśnie takich hafowanych zasłonek w oknach i serwet, i poduch ułożonych aż pod powałę - brakuje mi w twojej pracy Bobi... ALe wiemy, że nikt w EA nie uhonoruje konkretnej nacji zamieszczając ludowe mebelki czy ozdoby - bo zaraz reszta zawrzaśnie - a MYY???

Pobrałam sobie twoją prackę i zaraz ją dokładnie oblukam w grze - też dla relaksu, bo przyznam, że i ja czuję się nieco zniewolona tym mrokiem Forgotten, choć jest takie ładne :)

Przypomniało mi się, że kiedyś, dawno temu - w tv - emitowano taki program - "Zacisze gwiazd".
Wizytowano domy różnych znanych osób - głównie aktorów, piosenkarzy. I właśnie takie wnętrza, jak te twoje - pokazano w góralskiej chacie braci Zielińskich (tych od Skaldów), którzy pochodzą właśnie z Zakopanego. I choć losy pokierowały ich w różne strony (Andrzej wyjechał na długo do USA, zaś Jacek zamieszkał w krakowskim blokowisku - to sercem ciągnęło ich do znanych z dzieciństwa klimatów. I wybudowali wspólnie dom w góralskim stylu, właśnie w Zakopanem, w którym spędzają każdą wolną chwilę (nie mieszkają tam na stałe).
Nie znalazłam wnętrz ich domu, ale umieszczam jedną fotkę zrobioną "na tle" - to cała rodzina Jacka Zielińskiego.

Obrazek

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3510
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » środa 13 wrz 2023, 19:55

Oblukałąm chatę w grze i wróciłam, żebu uzupełnić swoją wypowiedź.
Wykazałaś się Bożenko niezwykłą pomysłowością - zaskoczyłaś mnie na przykład "grzejnikami" pod oknem, które doskonale imituje płotek, który doszedł jako element dekoracyjny wraz z Komorebi. Całkowite otwarcie przestrzeni domu daje właśnie taki klimat góralskiej chaty, w której życie skupia się głównie przy palenisku w kuchni. Uzyskałaś ten efekt przez centralne umieszczenie wyspy kuchennej połączonej ze stołem. Te mebelki które doszły wraz z ranczem idealnie się tu sprawdziły. Ale nie wpadłabym na zastosowanie okien z Wiejskiej sielanki - nie odkryłam bowiem do tej pory ich pełnej gamy kolorystycznej, a tu - proszę - jakie mamy wspaniałe "sosnowe" drewienko :) Tudzież drzwi z szybkami - są wprost idealne. I nawet użycie tych ciężkich drzwi przesuwnych absolutnie nie razi. Jeszcze raz wielkie brawa, Bobi.

Awatar użytkownika
bobas52
Mistrz Humoru
Mistrz Humoru
Posty: 1799
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Origin ID: bobas52

Post autor: bobas52 » środa 27 wrz 2023, 11:06

Z całego serca dziękuję za serdeczne przyjęcie projektu góralskiej Sadyby @SimDels :hearts/green-heart: @Alibali :hearts/green-heart: @Percival159 :hearts/green-heart: .

Alutku @Alibali dodatek ranczerski, do którego początkowo podeszłam jak do jeża, finalnie przypadł mi do gustu z uwagi na drewniane elementy budowlanki. Dzięki temu po raz kolejny mogłam zweryfikować swoje podejście do tego co podoba mi się w architekturze.
Sama chętnie bym zamieszkała w takim domku :hearts/green-heart: , gdyby nie to, że wyprowadzka teraz kiedy zdrowie szwankuje, nie jest wskazana.


P.S Spodobała mi się architektura Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce. Sama jestem za kiepska aby zbudować coś równie wspaniałego, może ktoś z Was podejmie się tego wyzwania :? Plis :idea:

Kaplica_Najswietszego_Serca_Jezusa_w_Jaszczurowce_ul_Jaszczurowka_Zakopane_.jpg

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3510
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » środa 27 wrz 2023, 14:46

Bobi, cała uroda tego domku to koor drewna i kamienna podmurówka z podcieniami. Wyraźne belkowanie zrębowe, co jest niezwykle trudne do uzyskania w czwórce bez modyfikacji TOOL jednak jakoś można uzyskać. Wystające z poszycia dachowego belki podsufitowe też można zrobić, ale będą mało widoczne - chyba, że będziesz przechylać parcelę tabem. Ale budyneczek jest rzeczywiście cudnej urody. @Marvi - może ty? Masz wszak troszkę czasu :a_grin3:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fuszerki Bobi”